Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu

 • Zbiórka 2018/1574/OR - realizowana

  Prowadzimy zbiórkę publiczną do skarbon na cele statutowe stowarzyszenia z uwzględnieniem Programów Rehabilitacji społecznej dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem i zespołem Aspergera z Wrocławia tutaj znajdziesz naszą zbiórkę
 • Wrocław na niebiesko dla autyzmu

  Świeć. Edukuj. Wspieraj!

  Pod takim hasłem celebrowany będzie Kwiecień Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu w Polsce.
  Zachęcamy do świętowania w trojaki sposób.

  Świeć

  Włącz się w niebieską iluminację 2 i 3 kwietnia - globalną akcję “Light it up blue“
  (Na niebiesko dla autyzmu).
  Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

  Wrocław na niebiesko dla autyzmu

  2 i 3 kwietnia każdego roku wiele firm i instytucji włącza niebieską iluminację na swoich budynkach,
  witrynach, innych obiektach.
  W poprzednich latach dla autyzmu świecili:
  Stadion Wrocław, Sky Tower, Capitol, Serowiec, Nokia, Firlej, Kalambur.
  Od wielu lat w ten sposób staramy się zwrócić uwagę nas osoby autystyczne w naszym otoczeniu.
  Potrzebują one zrozumienia, akceptacji i pomocy ze względu na swoje problemy z interakcją społeczną, komunikowaniem się i często trudnymi zachowaniami.
  Osoby z autyzmem i Zespołem Aspergera - jak każdy z nas – pragną przyjaĹşni, miłości, potrzebują wyjść z domu do ludzi.

  Prosimy Państwa o dołączenie do naszej akcji podczas Światowego Dnia Autyzmu, ustanowionego w 2008 roku przez ONZ.
  Zgromadzenie uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS.
  Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że dzieci z autyzmem każdego roku będzie przybywać.
  Najnowsze doniesienia ze świata mówią, że już jedno dziecko na 88 diagnozowanych ma zaburzenie autystyczne (USA), w Europie 1/100, a w Polsce jedno na 300. Szacuje się, że w Europie żyje 5 mln osób z autyzmem.

  Edukuj

  Zdobywając i dzieląc się wiedzą na temat autyzmu.
  W tej chwili autyzm definiuje się jako zaburzenie neurorozwojowe. - Nie jest to choroba psychiczna, ale zaburzenie wpływające w istotny sposób na życie społeczne i rodzinne osoby dotkniętej tym zaburzeniem.
  Jest wiele znanych przyczyn, które leżą u podłoża autyzmu i różnego typu obciążenia genetyczne, problemy w okresie ciążowym, takie jak infekcje.
  Są to czynniki, które wpływają na opóĹşnienie dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego i na część jego istotnych funkcji przede wszystkim związanych z odbiorem bodĹşców i przetwarzaniem tych, które z zewnętrznego świata pochodzą - podkreśla dr Wroniszewski.

  Objawy zaczynają się od tego, że dziecko inaczej odbiera świat.
  Inaczej widzi, inaczej słyszy i ma trudności w kontakcie z osobami najbliższymi, a jest on niezbędny do prawidłowego procesu rozwojowego.

  W przypadku osób dorosłych zaburzenia przejawiają się głównie w sferze społecznej.
  Są to problemy z interakcją w rozumieniu norm społecznych. Osoby dotknięte autyzmem muszą się tych norm uczyć przez rozum - każdej po kolei.
  Inną sprawą jest komunikacja. Podopieczni Stowarzyszenia nie potrafią nawiązać kontaktów z innymi osobami. Mają trudności z odczytywaniem i rozróżnianiem gestów oraz komunikacją niewerbalną. Odczytują komunikaty wprost, pozbawiając je kontekstu społecznego, który jest dla nich niezrozumiały.

  Kolejną problematyczną kwestią jest wczucie się w emocje innych osób, czyli empatia.

  Wspieraj

  Przekazując dla Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu 1% podatku lub darowiznę.
  Organizuj wydarzenia połączone ze zbiórką do skarbon.

  Mamy zgłoszoną zbiórkę pod numerem 2018/1574/OR www.zbiorki.gov.pl
 • Wataha dla Autyzmu  Rozmowa z organizatorką wydarzenia Olą Trojanowską
  Skąd pomysł na inicjatywę “Wataha dla autyzmu”?

  Można powiedzieć, że z domu. Mój brat jest autystą i często zastanawiam się nad jego przyszłością. Organizując wydarzenie, postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym – razem z mężem współtworzymy motocyklowe Stowarzyszenie Wataha Husky.

  Jaka jest idea akcji?

  Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu, które jest beneficjentem wydarzenia, ma w planach budowę ośrodka “Miejsce na Ziemi” (www.autyzm.wroclaw.pl/projekty). Szczególnie uwzględniane będą tam potrzeby dorosłych osób z autyzmem. Po skończeniu 24 lat dorosła osoba z autyzmem najczęściej zdana jest na pomoc ze strony rodziny i praktycznie wykluczona społecznie. Państwo zapewnia pomoc wyłącznie dzieciom i młodzieży. Chcemy zebrać jak najwięcej pieniędzy, by można było podjąć działania inwestycyjne.

  Gdzie ma powstać ten ośrodek?

  Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu zakupiło kilka lat temu w Czernicy pod Wrocławiem ponad 4 ha ziemi. Jest już projekt budowy kompleksu, ale nadal brakuje funduszy, żeby ją rozpocząć. Stąd też między innymi nasza akcja.

  Do kogo skierowana jest “Wataha dla autyzmu”? Kto może wziąć w niej udział?

  Do wszystkich, którzy mogą i chcą pomóc. Staramy się zwrócić jak największą uwagę na problem autyzmu poprzez wykorzystanie motocykli i motocyklistów, ponieważ gwarantuje to dużą widowiskowość.
  Mówimy o przejeĹşdzie przez miasto wielkiej grupy motorów, na trasie między Stadionem Wrocław, a placem Solnym. Trudno będzie tego nie zauważyć! Mam nadzieję, że ludzie będą się zastanawiać i sprawdzać, o co chodzi.
  Dodatkowo na placu Solnym odbędzie się seria wydarzeń towarzyszących, skierowanych do wszystkich odwiedzających nasz piękny Rynek. Przewidujemy atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, np. koncerty zespołów, konkursy z nagrodami, zdjęcia na motorach, watę cukrowąâ€Ś Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  Ile osób weĹşmie udział w przejeĹşdzie motorami?

  Oby jak najwięcej (śmiech). Szacujemy, że motocyklistów będzie powyżej setki. Trudno jednak stwierdzić to teraz, ponieważ z doświadczenia wiem, że motocykliści zostawiają wiele rzeczy na ostatnią chwilę. To nie pierwsza taka inicjatywa, organizowana lub wspierana przez nasze Stowarzyszenie Wataha Husky i za każdym razem frekwencja była bardzo dobra.

  Udział w przejeĹşdzie będzie płatny?

  Nie, ale zachęcamy do wpłacenia darowizny na miejscu oraz na konto Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.
  Każdy motocyklista dostanie pakiet startowy, w którym znajdzie się między innymi koszulka z napisem: “Zauważ autyzm”. Dzięki temu od razu będzie widać, że jedziemy jako grupa. Koszulki będą niebieskie, jest to kolor solidarności z osobami autystycznymi. Wolontariusze będą zbierali darowizny do puszek na placu Solnym.

  Czy autyzm jest postrzegany w Polsce jako ważny problem społeczny?

  Muszę przyznać, że w ciągu kilku lub nawet kilkunastu ostatnich wiele zmieniło się w tej kwestii dla dzieci i młodzieży.
  Niestety, osoby dorosłe są wciąż bez pomocy systemowej i jest niska świadomość społeczna ich problemów.
  U mojego brata, który ma obecnie 35 lat, autyzm zdiagnozowano dosyć póĹşno, bo około siódmego roku życia. Wcześniej bardzo rzadko stawiano taką diagnozę. Obecnie mamy o wiele bardziej zaawansowaną wiedzę na ten temat i już w najmłodszych latach dziecka można rozpoznać spektrum autyzmu i objąć je fachową pomocą.

  Ludzie zaczęli rozumieć tę chorobę?

  Niektórzy nadal traktują ją jako coś bardzo egzotycznego. Dla autystów wiele rzeczy ciągle wiąże się z ogromnym stresem, na przykład podróżowanie środkami komunikacji miejskiej.
  Taka osoba może zacząć krzyczeć lub rzucać się. W przypadku dziecka współpasażerowie z niewiedzy nazywają je Ĺşle wychowanym.
  Z kolei w przypadku osoby dorosłej pojawiają się oskarżenia o alkoholizm, narkomanię itd. Niemniej jednak i tak sporo się zmieniło pod tym względem w ostatnich latach.

  Czy w planach są już kolejne edycje “Watahy dla autyzmu”?

  Jak najbardziej, chcielibyśmy zrobić z tego imprezę cykliczną. Życzyłabym sobie, żeby nie było potrzeby organizowania takich inicjatyw, jednak wiem, że jest to nierealne.
  Skoro nasz system pomocy społecznej nie objął dorosłych osób z autyzmem, nadal będzie istniała konieczność organizowania takich akcji charytatywnych.
  Na koniec mam wielką prośbę do firm i osób prywatnych, by wsparły naszą akcję, wpłacając darowizny nie tylko z okazji “Watahy dla autyzmu”. Wierzę, że jest wielu ludzi, którzy są gotowi udzielić pomocy.  Nr konta: 49 1090 1522 0000 0000 5201 9113
  Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu
  Lelewela 13, 53-505 Wrocław z dopiskiem:
  Darowizna na fundusz budowy ośrodka “Miejsce na Ziemi”.
 • Kropka to dopiero początek
  Kampania społeczna Kropka to dopiero początek Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu

  Celem kampanii społecznej Kropka to dopiero początek jest zwrócenie uwagi społecznej na problemu, jakim jest autyzm. Oczekiwaną zmianą społeczną jest wzrost świadomości społecznej na temat autyzmu.

  Odbiorcy kampanii: mieszkańcy Wrocławia; młodzież, dorośli.

  Kampania społeczna Kropka to dopiero początek zostanie przeprowadzona w trzech etapach.

  Pierwszy etap: w porozumieniu z władzami miasta (Biuro Prezydenta Wrocławia) w wyznaczonych miejscach publicznych o natężonym ruchu pieszym (rejon Parku Kulturowego) na powierzchnię chodnikową zostaną naniesione naklejki – niebieskie kropki o średnicy 50-100 cm (w liczbie 10-20 sztuk). Czas trwania pierwszego etapu to 13 dni (18-30.04.2017). Obecność i stan kropek będą monitorowane przez koordynatora projektu oraz patrole wolontariuszy. W trakcie patrolu wolontariusze będą rozdawać napotkanym przechodniom niebieskie kropki o średnicy 10 cm. Ce

  Celem I etapu jest zwrócenie uwagi społecznej na formę graficzną.

  Drugi etap: na słupach oświetleniowych/latarniach miejskich, zlokalizowanych w rejonie Parku Kulturowego, w dniach 20-27.04.2017 zawisną plakaty z grafiką – pojedynczą, niebieską kropką i hasłem Kropka to dopiero początek (zrealizowane za pośrednictwem agencji Reklama Tęczowa). W wybranych instytucjach kultury i pożytku publicznego zostaną rozwieszone plakaty w formacie A4 i/lub A3 (z grafiką – pojedynczą, niebieską kropką i hasłem Kropka to dopiero początek). Czas trwania drugiego etapu to 8 dni.

  Celem II etapu jest zaintrygowanie opinii społecznej hasłem Kropka to dopiero początek.

  Trzeci etap: Połącz kropki. Na placu Wolności we Wrocławiu, w dniach 1-3 maja, zostaną rozmieszczone makiety niebieskich kropek o średnicy 30-100 cm (balony z obciążnikiem). Układ kropek, widoczny z lotu ptaka w napis autyzm.
  Napis zostanie sfilmowany z wysokości, kamerą zamieszczoną na dronie, materiał posłuży do spotu kampanii, który zostanie opublikowany 10.05.2017 w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.

  Przy użyciu nośników reklamy zewnętrznej (outdoorowej - StrĂśer, AMS) w przestrzeni publicznej miasta Wrocławia mieszkańcom zostanie przedstawiony efekt kampanii społecznej Kropka to dopiero początek w postaci plakatu/grafiki (billboard, scroll, reklama mobilna), spot kampanii społecznej (media społecznościowe, strona internetowa Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu, reklama mobilna).

  Czas trwania trzeciego etapu to 14 dni (1-14.05.2017) – reklama outdoorowa, od 10.05.2017 – publikacja spotu kampanii społecznej Kropka to dopiero początek w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu, 10-17.05.2017 – reklama mobilna (MPK). C

  Celem III etapu jest informacja o problemie, jakim jest autyzm.

  Dodatkowymi bezterminowymi działaniami są podtrzymanie efektów kampanii, przygotowanie materiałów i gadżetów promocyjnych (promocja papierowa, kropka do samodzielnego wydruku i pobrania m. in. ze strony Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu, torba bawełniana z logo kampanii), dystrybucja materiałów i gadżetów promocyjnych.

  Zakładane rezultaty realizacji zadania publicznego Rezultatem kampanii społecznej Kropka to dopiero początek jest wzrost świadomości społecznej na temat występowania autyzmu w populacji, a także uwrażliwienie społeczeństwa na konieczność respektowania praw osób z autyzmem oraz udzielania im właściwego wsparcia.

  Rozmowa z pomysłodawcą i koordynatorką kampanii Sylwią Śmigiel
  przeczytaj • bliżej autyzmu  Panel 28 listopada 2015r.


  Niestety zapisy zakończone  "Bliżej Autyzmu"
  pilotażowy projekt szkoleniowo-warsztatowy dla rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera z Wrocławia.


  4.10.2014 godz. 9-17.30
  "Autyzm i co dalej- drogowskazy".

  25.10.2014 godz.9-17.30
  "teoria umysłu w praktyce-sztuka zrozumienia rozumienia:skąd u dzieci biorą się problemy w relacjach społecznych i jak temu zaradzić".

  15.11.2014 godz.9-17.30
  "Zachowania-chwile trudne albo tylko kłopotliwe"- jak sobie radzić z zachowaniami trudnymi swojego dziecka.

  STUDIUM PRZYPADKU-po cyklu szkoleniowym dla jednej wylosowanej rodziny


  Poradnictwo socjalno-prawne
  1.10.-23.12.2014.pn.-pt. godz. 11.-13.00 tel.71/3427208


  Realizacja- Dolnoślaskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu
  miejsce realizacji szkoleń-Grabiszyńska 57/parter/
  zapisy- tel.504 994 895

  Projekt współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON.

  pobierz prezentację

 • UWAGA dla ASA  Program Rehabilitacja Osób Niepełnosprawnych zlecana ze środków PFRON .

  Kluby terapeutyczne dla osób z autyzmem:


  Klub "uwaga dla Asa"
  dla dzieci wysokofunkcjonujacych z autyzmem i Zespołem Aspergera ze szkół podstawowych i integracyjnych z Wrocławia
  wznawia zajęcia od 11 maja 2021r. w dotychczasowej formule.
  Koordynator tel. 785 965 695


  miejsce zajęć
  przy ul. Grabiszyńskiej 57 we Wrocławiu.

  spotykają się :

  Grupa I - każdy wtorek od godziny 16.00- 19.00


  wyjścia:

  Zajęcia prowadzone w reżimie sanitarnym COWID-19  Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  *********************************************************************************
 • Miejsce na Ziemi

  null
  Założenia do projektu opieki nad młodzieżą i dorosłymi autystami  zobacz folder i pobierz


  Zakupiliśmy 4 ha ziemi w Czernicy koło Wrocławia z przeznaczeniem na budowę Ośrodka dla osób z autyzmem. Ośrodek jest ostatnim ogniwem w systemie pomocy opracowanym przez Stowarzyszenie i da on osobom autystycznym szansę życia w warunkach specjalnej ochrony i nadzoru, respektowaniem prawa do szacunku i godności należnych każdej osobie.

  W ośrodku planujemy:
  Pobyt stały w domkach kilkuosobowych
  Warsztaty - Kluby Aktywności
  Diagnostyka
  Terapia
  Więcej
 • Klub aktywności
  Program Rehabilitacja Społeczna Osób Niepełnosprawnych - zlecana ze środków PFRON "Kluby terapeutyczne dla osób z autyzmem"

  W ramach programu klub Aktywności 'Po drodze" wznawia zajęcia 12 maja 2021 roku w dotychczasowej formule.
  Koordynator tel.609 564 844

  spotykają się:

  grupa integracyjna
  każda środa od godz. 16.00-19.00
  Zajęcia odbywają się przy ul. Grabiszyńskiej 57  wyjścia

  26.05.2021-
  Gra Miejska godz. 16-19.00

  23.06.2021r.grupa integracyjna
  Grill ul. Głogowska 30(na terenie Zespołu Szkół Nr 16)w razie niepogody wyjście do restauracji Marche.

  15.09.2021rgrupa integracyjna -Sky Tower-Punkt Widokowy, restauracja Marche

  22.09.2021r. grupa integracyjna wyjście Hydropolis

  29.09.2021r. grupa integracyjna Let Me Room Escaspe Room ul. Bernardyńska 4
  Od 1 września 2021r

  grupa terapeutyczna
  wtorki i czwartki godzina 16.45-19.15.00

  miejsce zajęć
  zajęcia odbywają się w Szkole Nr 16 przy ul. Głogowskiej 30 we Wrocławiu .


  Zajęcia prowadzone w reżimie sanitarnym COWID-19  Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  *******************************************************************************


  klub 'Po drodze" grupa integracyjna wznawia zajęcia 1 lutego 2021 roku w dotychczasowej formule.

  Koordynator tel.609 564 844

  grupa integracyjna dla dorosłych każda środa od godz. 16.00-19.00

  Zajęcia przy ul. Grabiszyńskiej 57  Zajęcia finansowane przez Gminę Wrocław
  Zajęcia prowadzone w reżimie sanitarnym COVID-19


  Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu, procedura COVID-19

  UwagaZajęcia 31 marca i 7 kwietnia prowadzone w trybie zdalnym  Program Rehabilitacja Społeczna Osób Niepełnosprawnych - zlecana ze środków PFRON-I edycja "Kluby terapeutyczne dla osób z autyzmem" .Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych PFRON otrzymanych od Zleceniodawcy www.mops.wroclaw.pl

  W ramach programu klub Aktywności 'Po drodze" wznawia zajęcia 1 września 2020 roku w dotychczasowej formule.
  Koordynator tel.609 564 844
  spotykają się:

  grupa terapeutyczna wtorki i czwartki godzina 16.45-19.15.00
  Zajęcia odbywają się w Szkole Nr 16 przy ul. Głogowskiej 30 we Wrocławiu .

  grupa integracyjna każdy wtorek od godz. 16.30-19.00
  Zajęcia odbywają się przy ul. Grabiszyńskiej 57


  wyjścia:

  16.09. 2020 grupa integracyjna
  Kręgielnia Sky Bowling Wrocław Galeria Handlowa Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95 Wrocław


  Program realizowany w reżimie sanitarnym COVID-19 wg. obowiązujących przepisów.

  Dolnoślaskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu Procedura Covid-19
  oświadczenie 2 ,oświadczenie1 oświadczenie 3


  klub Aktywności 'Po drodze" wznawia zajęcia 4 lutego 2020 roku w dotychczasowej formule:
  spotykają się:

  grupa terapeutyczna wtorki i czwartki godzina 16.30-19.00
  grupa aktywności każdy wtorek i czwartek od godziny. 16.30- 19.00
  grupa integracyjna każdy wtorek od godz. 16.30-19.00


  Zajęcia odbywają się w Szkole NR16 przy ul. Głogowskiej 30
  projekt finansowany przez Gminę Wrocław w trybie 19a.

  *********************************************************************************

  Program Rehabilitacja Społeczna Osób Niepełnosprawnych - zlecana ze środków PFRON "Kluby terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem i zespołem Aspergera z Wrocławia"

  W ramach programu klub Aktywności 'Po drodze" wznawia zajęcia 1 czerwca 2019 roku w dotychczasowej formule:

  spotykają się:

  grupa terapeutyczna wtorki i czwartki godzina 16.30-19.00
  grupa aktywności każdy wtorek i czwartek od godziny. 16.30- 19.00
  grupa integracyjna każdy wtorek od godz. 16.30-19.00

  Zajęcia Klubu odbywają się w Szkole Nr 16 przy ul. Głogowskiej 30 we Wrocławiu .


  wyjścia


  11.06.2019
  Grupa integracyjna wychodzi na fontannę multimedialną , do ogrodu japońskiego.


  17.09.2019
  Grupa Integracyjna wychodzi do Fundacji L'Arche Wspólnota we Wrocławiu ul. Jarosińska 29


  22.10.2019
  Grupa Integracyjna wychodzi do Kręgielni Creator, ul. Szybowcowa 23, Wrocław


  12.11.2019
  Grupa Integracyjna wychodzi do Imaginarium, Wrocław, Plac Solny 15


  19.11.2019
  grupa integracyjna wychodzi do kręgielni Miraz.
  ************************************************************************


  2019 rok

  Klub "Po drodze" kontynuuje zajęcia od 16 kwietnia do 31 maja
  Program finansowany przez Gminę Wrocław

  miejsce
  Zespół Szkół Nr 16 ul. Głogowska 30

  wtorki i czwartki od godz. 16,30-19.00 grupa terapeutyczna i aktywności,
  wtorki od godz. 16,30- 19.00 grupa integracyjna
  zajęcia z psychologiem każdy wtorek od godz. 16.30-19.00


  wyjścia:

  28.05.2019
  Grupa integracyjna wychodzi - Polinka / ul. Na Grobli 2, Wrocław

  Plaża miejska "Forma płynna" / Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 20, Wrocław

  ********************************************************************


  2019 rok

  Klub "Po drodze" wznawia zajęcia od 1 marca 2019r.do 15 kwietnia
  Program finansowany przez Gminę Wrocław

  miejsce
  Zespół Szkół Nr 16 ul. Głogowska 30

  wtorki i czwartki od godz. 16,30-19.00 grupa terapeutyczna i aktywności,
  wtorki od godz. 16,30- 19.00 grupa integracyjna
  zajęcia z psychologiem każdy wtorek od godz. 16.30-19.00


  wyjścia:

  19 marca 2019 r.
  Grupa integracyjna wychodzi do Kręgielni Creator ul. Szybowcowa 23 Wrocław  Więcej
 • Autyzm - Akademia

  Autyzm Akademia

  "Autyzm-Akademia dla NGO's. Drogi do aktywizacji społecznej i zawodowej"

  Więcej
 • Szkoła

  O szkole

  1 września 1997 r. z inicjatywy Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu powstała pierwsza w rejonie i jedyna w kraju szkoła dla dzieci autystycznych, będąca Filią Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 8 dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym. Z dniem 1 września 2000 r. filia stała się samodzielną Szkołą Podstawową Specjalną dla Dzieci Autystycznych, finansowaną ze środków Urzędu Miejskiego. Od 1 września 2004 r. szkoła weszła w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 dla Uczniów z Autyzmem.

  Więcej