Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu

 • informator prawny dla osób niepełnosprawnych

  Wrocławski Punkt Informacyjny Dla Osób Niepełnosprawnych

  działa od dnia 1 sierpnia 2014 r. w centrum miasta przy ul. Psie Budy 14/15 1a, wejście od ul. Kazimierza Wielkiego.

  Otwarty jest od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach od 10.00 do 18.00.

  Prowadzony jest przez Fundację “PROMYK SŁOŃCA” z siedzibą w Warszawie przy ul. Złotej 61/100 w ramach zadania publicznego zleconego przez Gminę Wrocław.

  Oferta kierowana jest zarówno do osób niepełnosprawnych jak i członków ich rodzin i otoczenia.

  informator prawny
 • MedBiz medyczny portal informacyjny

  Szybki dostęp do informacji ratujących zdrowie

  Nowo powstały portal medyczny MedBiz.pl oferuje zupełnie inny rodzaj informacji medycznych niż ten, z jakim mieliśmy do czynienia do tej pory.

  Ogromna liczba podobnych serwisów oferuje głównie porady medyczne oraz wskazówki gdzie się leczyć na konkretne rodzaje dolegliwości z ograniczeniem jednak do danych na temat placówek medycznych na terenie konkretnego regionu czy województwa.

  Tymczasem nowy portal znacznie szybciej wskazuje, dzięki praktycznej wyszukiwarce usług specjalistycznych, gdzie możesz znaleĹşć odpowiednią placówkę znajdującą się najbliżej twojego miejsca zamieszkania, przy czym w jego bazie nie znajdują się szpitale i gabinety z jednego obszaru, ale z całego kraju.

  Wszystkie znajdujące się w rejestrze MedBiz.pl placówki zdrowotne uporządkowane są pod względem miasta i regionu, w których są zlokalizowane, co użytkownikom serwisu znacznie ułatwia samodzielne przeglądanie ich ofert.

  Kolejną innowacją i dużym udogodnieniem tego w stu procentach darmowego portalu są dostępne przy opisie każdego szpitala i gabinetu dane na temat długości czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty bądĹş na specjalistyczne badania diagnostyczne.

  medbiz.pl WejdĹş na stronę portalu i sam sprawdĹş kolejki do poradni medycznych w Polsce. Możesz porównać ich długość w różnych zakładach opieki zdrowotnej na terenie jednego miasta, ale także województwa i całego kraju, wybierając te miejsca, w których potrzebne ci usługi medyczne są dostępne w najkrótszym czasie.

  Zamiast wydawać pieniądze na leczenie prywatne, albo szukać porad zdrowotnych na stronach internetowych, zwiększ swoją szansę na darmową i szybką wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki danym z MedBiz.pl nie będziesz musiał, jak to było do tej pory, czekać miesiącami na wizytę u specjalisty.

  Na stronach wortalu znajdziesz także inne niezbędne dla twojego zdrowia informacje. Do najważniejszych z nich należy wysokość limitu świadczeń refundowanych przez NFZ. Wiedząc, gdzie limity są bardzo małe, albo gdzie się wyczerpały, unikniesz niepotrzebnych podróży.
  Dzięki dokładnym danym adresowym oraz godzinom przyjęć i rejestracji, będziesz mógł sprawnie zorganizować cały swój proces leczenia i ustrzeżesz się problemów z dojazdem oraz długiego siedzenia w poczekalni.
  Z pewnością bardzo pomocne okażą się także czytelne mapki dojazdu, również za darmo udostępniane za pośrednictwem serwisu.

  Uzupełnieniem powyższych danych są bieżące informacje na temat zmian w przepisach regulujących pracę polskiej służby zdrowia. Dzięki tym informacjom zawsze będziesz świetnie poinformowany co do konkretnych procedur starania się o przysługujące ci świadczenia.

  Platforma informacyjna MedBiz.pl to szczegółowa, ogólnopolska i w zupełności darmowa baza danych, za pośrednictwem której pacjenci mogą mieć realny wpływ na przebieg swojego leczenia. Jest to dobry sposób na sprawdzenie jakie są kolejki do specjalistów w ramach NFZ i metoda na ogólny chaos informacyjny, dzięki któremu masz szansę szybciej wrócić do zdrowia.
 • informator regionalny-aktualizacja 2012

 • informator pomoc psychiczna

 • Krok po kroku

  Czym jest autyzm

  Jest to zaburzenie rozwojowe, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie , zwykle przed upływem 30-36 miesiąca życia dziecka. Z najnowszych badań wynika, że powstaje ono wskutek oddziaływań różnorodnych czynników natury biologicznej.
 • Świadczenia

  Każdy rodzic, opiekun osoby z autyzmem ma prawo do różnych Świadczeń z tytułu niepełnosprawności swojego dziecka.

  PRZYPOMINAMY I PROSIMY

  W związku z wyodrębnieniem kodu dla Całościowych Zaburzeń Rozwojowych - 12C bardzo prosimy rodziców i opiekunów by zwracali uwagę,czy w orzeczeniu o niepełnosprawności ich dziecka wpisany jest właśnie ten kod.

  Komunikat Fundacji SYNAPSIS
  W wyniku naszych kilkuletnich działań w imieniu Porozumienia AUTYZM-POLSKA i współpracy z Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu oraz Pełnomocnikiem Rzadu ds. Osób Niepełnosprawnych z początkiem roku 2010 weszły w życie ogłoszone po koniec grudnia 2009 r. dwa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które wprowadziły do systemu orzecznictwa o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności odrębny kod całościowych zaburzeń rozwojowych. Kod CZR / całosciowe zaburzenie rozwoju/ uzyskał nazwę 12C.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
  z dnia 22 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U.09.226.1829, Dz. U. z dnia 31 grudnia 2009 r.)
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
  z dnia 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.09.224.1803, Dz. U. z dnia 30 grudnia 2009 r.)

  Materiały opracowane m.in. przez Ośrodek Informacyjno-Prawny Fundacji SYNAPSIS
 • Doradca metodyczny

  tel.: 071 7964553
  Izabela Sokołowska – Zatorska
  Pedagog specjalny, doradca metodyczny w zakresie pracy z dzieckiem autystycznym.

  Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli